22.05.2024 - EHLİ SÜNNET MEDYA
Ehli Sünnet Medya

Merci ve Toffifee çikolataları alkol içeriyor!

Toffifee ve Merci çikolataları Berlin merkezli Alman August Storck KG şirketine ait bir Alman şekerleme markasıdır. Türkiye’de bilinirliği gurbetçiler tarafından gelirken getirilen hediye çikolatalar arasında yer almasıyla yaygınlaşmıştır. Bilinirliğinin ve müşterisinin artmasıyla Türkiye piyasasına giriş yapmıştır.

İthal olarak getirilen Toffifee ve Merci çikolataları Türkiye’de birçok markette satılmaktadır. Helal olup olmaması konusunda firma tarafından yayınlamış bir belge bulunmamakla beraber çeşitli kaynaklarda helal olup olmadığına dair şu bilgiler yer alıyor:

Merci ve Toffifee alkol içeriyor!

Avrupa’da yayınlanan Helal Hayat Dergisinin 3. Sayısında firma ile yapılan görüşmelerde edinilen bazı bilgilere yer veriliyor.

Firmaya sorulan “içeriğinde alkol mevcut mu?” sorusuna firma: Çikolatalarımızda alkol yani etanol Toffifee ve Merci çikolatalarında kullanılan aromalarda az miktarda çözücü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sizleri bilgilendirmek isteriz ki ürünlerimizden hiç birisi helal sertifikalı değildir.” yanıtını veriyor.

Dergideki yazı şu yorumlarla devam ediyor: “Çikolata ve dolgulu çikolatalarda mutlaka alkol kullanılması söz konusu değildir. Eğer çikolatalarda alkol kullanılmışsa, kullanılan alkollü içkinin ismi yazmaktadır. Mesela likörlü çikolata, roomlu trüf çikolata veya şampayalı trüf çikolatada olduğu gibi. Bu ürünlerde çikolata kelimesinin önünde kullanılan alkollü içeceğin ismi de yazmaktadır. Bunun dışında çikolataların büyük bir bölümünde eğer alkol kullanıldıysa bu aromaları çözmek için kullanılmış olabiliyor. Aromadan kaynaklanan etanol miktarı ürünün tüm ağırlığına bakıldığında çok azdır fakat sonuç olarak haram olan bir madde azda olsa ürünün içinde bulunmaktadır. Almanya gıda yönetmeliğine göre düşük olan bu miktarın içerikte belirtilme zorunluğu yoktur. Firma tedarikçilerinden aldığı bilgiler doğrultusunda çikolatada kullanılan süt ürünleri, peynir altı suyu ürünlerinde sütten başka bir hayvansal ürün kullanmadığını belirtti.”

Halal Check uygulaması Toffifee ve Merci çikolataları için “uygundur” diyor

Bir başka kaynaktan sorguladığımızda ise haram olmadığı yönünde bilgilere ulaşılıyor. “Helâl Chek Scanner” isimli Avrupa’da yapılmış mobil uygulama ürünlerin ismi sorgulandığında helal veya haram olup olmadığını gösteriyor. Uygulamanın helal ve haram cevabını hangi kaynağa dayandırdığı bilinmemekle beraber Toffifee ve Merci çikolataları için sorgulama yaptığınızda “helaldir” uyarısı ile karşılaşıyorsunuz.

İçinde neler var?

Toffifee ürününün Almanca içeriğinden tercüme edildiği kadarıyla içeriğinde şu maddeler yer alıyor: Şeker, bitkisel yağ, fındık, glikoz, peynir altısuyu, nemlendirici, sorbit şurubu, şekerlenmiş katlandırılmış yağsız süt kreması, yağsız kakao, kakao yağı, tereyağı, yağsız süttozu, seker şurubu, emulgator olarak soya fasulyesinin lesitini, tuz ve aroma. (Allerjen uyarısı: minimal şekilde badem, fıstık ve çeşitli kuruyemiş tozları bulunabilir.)

Toffifee icindekiler

Helal Platform

BU SAYFAYI PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Dayımlar her almanya dönüşü bu iki çikolatayı da bize ikram etmek üzere getiriyorlar ve gerçekten herşeyi araştırıp alıyorlar kasaptan et almaz, çocukları restoranlarda yemek yemezler. Bu çikolatalar sanırım dikkatlerinden kaçmış olacak ki böyle bir duruma düşmektense ölmeyi tercih edecek kadar dikkat ediyorlar. Paylaşım için allah razı olsun, onlara da söyleyeceğim.

 2. Tufan İlhami dedi ki:

  “Halal Check uygulaması Toffifee ve Merci çikolataları için “uygundur” diyor” ,nedeni soruluyor makalede. Sebebi kendilerinin aldığı bilgiler bu yönde.
  Hatta “Storck”‘un sayfasında (Toffifeeve Merci’nin üreticisi) hangi ürünlerde kesin alkol kullanılmıyor diye bilgi mevcuttur (hala öyle mi, bilemiyorum, çünkü uzu zamandır bakamadım)
  Metinde “Almanya gıda yönetmeliğine göre düşük olan bu miktarın içerikte belirtilme zorunluğu yoktur.” diye bir bilgi geçmekte.
  Peki ülkemizde bir üründe bir aroma Etil alkol ile çözümlendiyse ambalajda yazma zorunluluğu var mı?

 3. Yildiz izciler dedi ki:

  Halam getirmiş.Bize ikram etti.Ben almak istemedim.İsrar etti.Ben Yurtdisindan gelen çikolatalari yemiyorum dedigimde , yüzü birden asildi.Ekseri böyle ikramlar oluyor.Ret ettiginizde bazilari düşman kesiliyor.Ama yine de nedenini sorguluyor olacaklar diye düşünüyorum.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ