20.04.2024 - EHLİ SÜNNET MEDYA
Ehli Sünnet Medya

Emine Şenlikoğlu hakkında uyarı

Kitaplarından tanıdığınız, TV’lerde ve son zamanlarda video platformlarında ortaya çıkan Emine Şenlikoğlu hakkında uyarı:

BOŞANMA KAÇ TALAKLA OLUR?

   İslâm’da bazı istisnalar dışında boşama yetkisi erkeğin elindedir. Ancak erkekler tarafından bu yetkinin istismar edilmemesi ve kadınların gereksiz yere “boş ol” sözleri ile onurlarının zedelenmemesi için Allah boşamaya kısıtlayıcı sınırlamalar ve erkeğin onurunu zedeleyici hükümler koymuştur.
Yüce Allah buyuruyor:
   Boşanma iki defadır. Ondan (ikinci boşamadan) sonra ya iyilikle tutmak (güzel geçinmek) ya da güzellikle boşamaktır. (Bakara – 229)
   Yüce Allah boşama yetkisini erkeğe verirken, bunu üç boşama hakkı ile sınırlamıştır. Şöyle ki; eşini ilk defa boşayan erkek, dilerse eşi ile evlenebilir. Ancak boşama hakkının birini yitirdiği için geriye
iki hakkı kalır. Eğer eşini ikinci defa boşarsa, yine tekrar alabilir ama iki hakkını yitirdiği için geriye tek ve son hakkı kalmış olur.
Ya üçüncü defa boşar ve son hakkını kullanırsa ne olur?
Yüce Allah buyuruyor:
Eğer erkek hanımını (üçüncü defa) boşarsa, bundan sonra kadın başka bir erkekle nikâhlan (ıp cinsel ilişkide bulun) madıkça ona (ilk kocasına) helâl olmaz. (Bakara – 230)
   Erkek, ağzına, diline ve öfkesine hâkim olamayıp hanımını üçüncü defa boşarsa, son hakkını da yitirdiği için artık aralarında evlilik bağları kalmaz ve kadın boşanma iddetini beklemeye başlar. Boşanan kadının iddeti, âdetten kesilmişse üç ay (90 gün), âdetten kesilmemişse, üç âdet görünceye ve gebe ise doğum yapıncaya kadardır. İddet tamamlandıktan sonra kadın-erkek aralarında anlaşıp tekrar bir araya gelmek isterlerse, Belirli bir müddet sonra boşama şartı koşmaksızın kadının başka bir erkekle nikâhlanması ve onunla cinsel ilişkide bulunması şarttır. İkinci eşi cinsel ilişkide bulunduktan sonra kadını boşarsa, tekrar boşanma iddetini tamamlar ve sonra ilk eşi ile evlenebilir. (Yani gerçek bir evlilik geçirmesi şarttır)

Yüce Allah boşama yetkisini erkeğe verirken, koyduğu kısıtlayıcı önlemler ve erkeğin onurunu zedeleyici hükümlerle, hem kadın haklarını korumuş hem de boşamayı güçleştirmiştir.] ] ]

BU SAYFAYI PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ