14.04.2024 - EHLİ SÜNNET MEDYA
Ehli Sünnet Medya

Bayram Namazı nasıl kılınır?

  • Bayram Namazı nasıl kılınır? için yorumlar kapalı
  • 338 GÖRÜNTÜLEME

Birinci rek’at:

1- Cemaat düzgün saflar hâlinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim ALLAH rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2- İmam “ALLAHü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de imamın peşinden “ALLAHü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3- Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhâneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “ALLAHü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
İkinci Tekbir: İkinci defa “ALLAHü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.
Üçüncü Tekbir: Sonra yine “ALLAHü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4- Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü-Besmele”, açıktan fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler.)

5- Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (İkinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek’at:

6-İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7-Oturuşta, imam ve cemaat, “Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina…” duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

BU SAYFAYI PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ