19.04.2024 - EHLİ SÜNNET MEDYA
Ehli Sünnet Medya

Tilavet secdesi nedir, nasıl yapılır?

  • Tilavet secdesi nedir, nasıl yapılır? için yorumlar kapalı
  • 321 GÖRÜNTÜLEME

Secde ayeti, namazda zammı sure olarak okunacak olursa; eğer secde ayetinden sonra üç ayetten fazla okunmazsa, yapılacak rükû ve secde ile -niyet edilsin veya edilmesin- bu tilavet secdesi de yerine getirilmiş olur. Fakat tercih edilen fetvaya göre, rükû şeklinde yapılacak bu tilavet secdesine niyet edilmelidir.

Eğer secde ayetinden sonra üç ayetten fazla okunacak ise, hemen rükû veya secde ile tilavet secdesi yapılmalıdır. Secde edilmesi daha faziletlidir. Bu durumda namazın normal rükû ve secdeleri ile tilavet secdesi yerine getirilmiş olmaz.

Secde ayetini namazda zammı sure olarak okuyan kimse, dilerse secde ayetinden sonra okuyacağı ayet miktarına bakmaksızın derhal “Allahü Ekber” diyerek tilavet secdesine varır. Bu niyetle yalnızca rükûa varması da yeterli olur. Daha sonra kıyama dönüp birkaç ayet okuyarak rükû ve secdelerle namazına devam eder. Okuduğu secde ayetiyle sureyi bitirmiş ise başka bir sureden birkaç ayet okur. Çünkü tilavet secdesinden kalktıktan sonra birkaç ayet okumadan namazın rükû ve secdelerine varmak mekruhtur.

Rükû ile tilavet secdesini yerine getirmek namaza mahsustur. Namaz dışında, mutlaka secde edilmesi gereklidir. Çünkü tilavet secdesi hususi bir tazimdir, bir emre itaat etme göstergesidir. Bu, namaz içinde rükû ile de yerine getirilmiş olursa da, namazın dışındaki rükû ile yapılmış olamaz.

Tilavet secdesine namazda iken yalnız kalp ile niyet edilir. Namaz dışında ise, dil ile de niyet edilmesi sünnettir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ