13.06.2024 - EHLİ SÜNNET MEDYA
Ehli Sünnet Medya

Çorap mesti kullanmak caiz midir?

  • Çorap mesti kullanmak caiz midir? için yorumlar kapalı
  • 393 GÖRÜNTÜLEME

Ayağa giyilen ve mest denilen ve mest hükmünde bulunan şeyler üzerine abdest alınırken mesh edilmesi caizdir. Bu, dinimizin göstermiş olduğu bir kolaylıktan ibarettir.

Deriden yapılan ve topukları örten özel yapılı mest; potin, çizme, aba, terlik ve kalın çorabı da kapsamına alır. Yani bunlarda mest hükmündedirler.

Mest özelliği bulanan çorap üzerine mesh de başka bir kolaylıktır. Özellikle soğuk iklimlerde yaşayan müslümanların giyecekleri kalın, keçeleşmiş, altını göstermeyen ve altına suyu da geçirmeyen çoraplar mest yerine kullanılabilir.

Çorap kalın olunca, onunla yol yürümek de mümkün olur. Günümüzdeki kalın, keçeleşmiş yün çoraplar buna örnek olarak verilebilir.

Buna göre, kalın çorapla bir fersahtan (5,5 km.) fazla yol yürümek mümkün olduğu, kendi koncu üzerinde durabildiği, altını göstermediği ya da altına suyu hemen geçirmediği için meshin cevazına fetva verilmiştir.

Özetle, kalın, dayanıklı, yolda yürünebilecek şekilde sağlam çoraplar üzerine mesh caizdir. Suyu geçirecek derecede ince çorap üzerine mesh ise caiz değildir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ